Haber

AB: BMGK başkanlığında Rusya’ya karşı tetikte olacağız

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Nisan ayında Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi başkanlığını devralmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Borrell, Rusya’nın Kurul Başkanlığı süresi içinde AB’nin her türlü görevi kötüye kullanma uygulamasına karşı tetikte olacağını belirtti.

Borrell, “BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmasına rağmen Rusya, BM’nin yasal çerçevesini sürekli olarak ihlal etti. AB, Rusya başkanlığının her türlü suiistimaline direnecektir.”

Kiev ise Ukrayna işgali devam eden Rusya’nın devlet başkanlığını sert şekilde eleştirdi. Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, BM Güvenlik Konseyi’nde köklü bir reform çağrısında bulundu. Zeyenskiy, Rusya’nın cumhurbaşkanlığını “kurumun iflası” olarak yorumladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Rusya cumhurbaşkanlığını “en kötü 1 Nisan şakası” olarak nitelendirdi.

Rusya, başkanlığı sırasında Konsey’in kararları üzerinde çok az etkiye sahip olacak, ancak gündemi belirlemekten sorumlu ülke olacak.

Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesidir. 15 üyeli mecliste her ay bir ülke başkanlık koltuğuna oturuyor ve bu sıra alfabeye göre belirleniyor.

AFP / Yapay Zeka, HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu