Haber

ABD’de Azot Gazından İdam Edilen İlk Kişi: Kenneth Eugene Smith

Kenneth Eugene Smith, Perşembe günü ABD’de daha önce denenmemiş bir yöntemle idam edilecek. Kendisi ABD’de nitrojen gazı zehirlenmesinden idam edilen ilk kişi olacak. İnfazdan günler önce BBC’ye konuşan Smith, bu deneysel süreçle ilgili düşüncelerini açıkladı.

Uyarı: Bu makale, bazı okuyucuların rahatsız edici bulabileceği infazla ilgili açıklamalar içermektedir.

Kenneth Eugene Smith ilk kez ölüme yaklaştığında, Alabama eyaletindeki infaz koruma memurlarının onu öldürmek için yalnızca birkaç saatleri vardı.

Onu bir sedye üzerinde Holman Cezaevi’ndeki “ölüm odasına” taşıdılar ve ona öldürücü düzeyde kimyasal enjekte ettiler.

Ama başarısız oldular.

Smith’in avukatına göre, kolundaki sayısız girişime ve yaraya rağmen damar bulunamadı. Geç saatlere gelindiğinde eyaletin ölüm fermanının süresi dolmuştu.

Bu Kasım 2022’deydi. Şimdi Alabama onu bir kez daha öldürmeye çalışacak.

Bu sefer devlet Smith’i hava geçirmez bir maske takmaya ve saf nitrojeni solumaya zorlayacak. Bu aktif olmayan gaz vücudunuzdaki oksijeni tüketecektir.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği geçen hafta yaptığı açıklamada, daha önce kullanılmamış bir infaz formülünün ceza veya diğer zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele anlamına gelebileceğini söyledi. Yürütmenin durdurulması çağrısında bulundu.

Federal Mahkeme avukatının yürütmeyi durdurma talebini reddettiği için nihai karar hâlâ geçerli. Smith perşembe günü idam edilecek.

Smith, 1989’da bir vaizin karısı Elizabeth Sennett’i 1000 dolar karşılığında bıçaklayıp öldüren iki adamdan biriydi.

Kendisi, modern Amerika’da iki kez idam edilen ve nitrojen gazı uygulamasıyla karşılaşan ilk kişi olacak.

Smith, BBC’nin yönelttiği sorulara yazılı yanıt verdi.

‘Vücudum çöküyor, sürekli kilo veriyorum’

Alabama eyaletinde idam mahkûmları ile gazetecilerin yüz yüze görüşmesi yasak. Geçen hafta kendisine telefonla ulaştık ancak kendisini yeterli hissetmediği için görüşmeye devam etmek istemedi.

Smith, “Her zaman mutsuzum. Düzenli olarak panik atak geçiriyorum. Bunlar gün içinde baş etmeye çalıştığım şeylerin sadece küçük bir kısmı. Bu, en saf haliyle işkence” diye yazıyor.

Alabama’yı “çok geç olmadan [infazı] durdurmaya” çağırıyor.

Devlet, nitrojen gazı enjeksiyonunun kısa sürede bilincini kaybetmesine neden olacağını ancak herhangi bir delil bırakmayacağını söylüyor.

Tıp uzmanları ve bu prosedürün karşıtları, sinir sistemini etkileyen şiddetli kasılmalardan bitkisel hayatta hayatta kalmaya, hatta maskenin sızıp odadaki diğer kişileri öldürme olasılığına kadar olası felaketler konusunda uyarıyor.

Ruhani danışman Dr. Jeff Hood, BBC’ye yaptığı açıklamada.

Hood, nitrojen sızıntısının tehlikelerini açıklayan yasal bir feragatname imzaladı.

“Ondan birkaç metre uzakta olacağım ve bunu yaparak hayatımı tehlikeye attığım konusunda tıp uzmanları tarafından defalarca uyarıldım. Hortumda veya maskede sızıntı varsa odaya nitrojen sızması kesindir.”

BM’ye gönderilen çalışmanın yazarlarından biri, bunun kabul edilemez düzeyde bir tehlike olduğunu söylüyor.

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde anesteziyoloji profesörü Dr. Joel Zivot, Alabamalı yetkilileri “acımasız” infazlar konusunda “korkunç” bir sicile sahip olmakla suçluyor:

“Kenneth Smith’in Amerika’daki en kötü insan olduğu sonucuna varmak zorundayım çünkü Alabama onu öldürmeye o kadar kararlı ki onu öldürmek için başkalarını da öldürmeye hazırlar.

“Sağlıklı gönüllüler üzerinde nitrojen gazı üzerine yapılan erken bir çalışmada, hemen hemen herkes yaklaşık 15 ila 20 saniyelik nefes alma sırasında nöbet geçirdi.”

Bu senaryoya göre Smith, ciddi spazmlar yaşamadan önce bilincini kaybedecekti.

Alabama, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok idam cezasının verildiği eyaletlerden biri. Şu anda 165 kişi idam cezasına çarptırılmış durumda.

Eyalette 2018’den bu yana üç başarısız ölümcül enjeksiyon girişimi yaşandı ve tutuklama emri bulunan mahkumlar hayatta kaldı.

Avukatlarının sürenin dolduğu gerekçesiyle müvekkillerinin hayatını kurtarmaya çalıştığı belirtildi.

İncelemede, bunun uygulayıcılar için “gereksiz son tarih baskısı” yarattığı belirtildi.

Bu sefer Smith’in idam edilmesi için gece yarısına kadar daha uzun bir “saat aralığı” verilecek.

Yasal infazları durdurma yetkisine sahip olan Alabama Valisi Kay Ivey, uzmanların devlete yönelik uyarıları ve suçlamaları hakkında yorum yapmayı reddetti. Başsavcılık, BM’nin endişelerini “Smith’inki gibi asılsız” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, mahkemenin Smith’in endişelerini ve farklı tıp uzmanlarının görüşlerini dinlediği ve Smith’in nitrojen hipoksisine ilişkin kaygılarının “spekülatif” ve “teorik” olduğuna karar verdiği yazıldı.

Nitrojen gazıyla infaz yönünde oy kullanan Cumhuriyetçi eyalet savcısı Reed Ingram, BM’nin eleştirilerine karşı çıktı.

BBC’ye “Bu sürecin kurbanına yaptıklarından daha iyi olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Valimiz Hıristiyan. Bütün bunları tartıştı ve ölçülü olduğunu düşünüyor. Eminim bu onu çok üzüyor ama kanun bu.”

BBC, Elizabeth Sennett’in ailesine ulaştı. Aile perşembeden önce yorum yapmak istemediklerini söyledi.

1996 yılında kurul Smith’e şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası verilmesini önerdi. Ancak hakim buna uymadı ve onu ölüm cezasına çarptırdı.

Duruşma sırasında Smith, kurban öldürüldüğünde orada olduğunu ancak saldırıya katılmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu