Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi çevre dostu yatırımlarına devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi çevre dostu projeleriyle nötr karbon Antalya Hedefine adım adım ilerlemektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin ASAT Lara Atık Su Tesisi’nde işletmeye aldığı güneş enerjisi santrali ile fosil yakıt yerine saf elektrik elde edilerek elektrik maliyeti düşürüldü ve yıllık yaklaşık 700 ton karbon emisyonu engellendi.

Başkan Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santralleri ile hem doğaya hem de insanlığa verdiği sözü tutmaya devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından KDV dahil 27 milyon TL yatırım bedeliyle yürütülen projeyle Lara Atıksu Tesisi çatısına güneş panelleri yerleştirildi. ASAT Genel Müdürlüğü’nün en büyük gider kalemleri arasında yer alan elektrik maliyetinin düşürülmesi amacıyla hayata geçirilen proje, Aralık ayı ulusal tarife birim fiyatı üzerinden yapılan hesaplamaya göre ASAT’a yıllık 6,7 milyon TL ekonomik katkı sağlayacak. .

1 MEGAWATT GÜÇLÜ ENERJİ SANTRALİ

Lara Atıksu Arıtma Tesisinde hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali hakkında bilgi veren Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü Elektrik Üretim, Tüketim ve İşletme Sorumlusu Mehmet Çapkan, şunları söyledi: “ASAT Genel Müdürlüğü olarak içme suyu ve atık su hizmetlerimizi eksiksiz bir şekilde sunmayı hedefliyoruz. ve sağlıklı bir şekilde. Büyük miktarda elektrik enerjisi tüketiyoruz. Buna göre elektrik enerjisi en büyük işletme kalemleri arasında yer almaktadır. Elektrik maliyetlerini düşürmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi santrallerini kullanıyoruz. “Lara Atıksu Tesisimizin 10 çatısına her biri 455 watt’lık 2256 panel ve 18 invertörden oluşan 1 Megawatt gücünde güneş enerjisi santrali kuruldu.”

YILLIK 6,7 MİLYON TL KATKI

Güneş enerjisi santraliyle yıllık 1,6 milyon KWH elektrik üretilmesinin planlandığını belirten Çapkan, “Yıllık 1,6 milyon KWH elektrik üretimi 500 konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor. Güneş enerjisi santrallerimizle Aralık ayı ulusal tarife birim fiyatından yıllık 6,7 milyon dolar ekonomik katkı sağlanacak. “Bu sayede ASAT Genel Müdürlüğümüzün elektrik enerjisi gider maliyetleri azalmakta ve elde edilen fayda hizmetlerimizi ve birim maliyetlerimizi olumlu yönde etkilemektedir” dedi.

700 TON KARBON EMİSYONU ENGELLENECEK

Tesisin çevresel ve toplumsal katkılarından bahseden Çapkan, fosil yakıt yerine yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisine dayalı 1,6 milyon KWH elektrik enerjisi üretimiyle yılda yaklaşık 700 ton karbon emisyonunun önlendiğini söyledi. Yetişkin bir ağacın yılda 12 kg karbon absorbe ettiği varsayılırsa 700 ton karbon emisyonunun önlenmesinin yaklaşık 59 bin yetişkin ağacın karbon emilimine eşit olduğunu kaydeden Çapkan, “GES’ler çevreye katkı sağlayan çevreci bir projedir. İklim değişikliğinin karbon emisyonlarına dayalı etkilerinin azaltılması. “Antalya Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliğinin karbon emisyonuna bağlı etkilerini azaltmak amacıyla çevresel ve sosyal etkileri de dikkate alarak, düşük karbonlu bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı doğa dostu yatırımlar yapmaya devam ediyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu