Haber

Antalya’da yapı envanter çalışmaları bekletilmemeli

İnşaat Mühendisleri Odası (IMO) Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, sarsıntı riskine karşı kritik değere sahip yapı envanteri çalışmalarının Antalya’da henüz yapılmadığını belirterek, çalışmaların yapılması çağrısında bulundu. ertelenmemek.

Konyaaltı’nda bir otelde düzenlediği basın toplantısında konuşan Akdoğan, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen yerel yönetimlerin ve vatandaşların depreme karşı duyarlılığını yitirdiğini söyledi.

Depremin riskli bölgeler dışında da görülebildiğini ve Antalya çevresinde sarsıntı tehlikesi bulunduğunu hatırlatan Akdoğan, kentteki yapı envanterinin henüz belirlenmediğini vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin açıkladığı Deprem Master Planı kapsamındaki çalışmaların şu anda sahaya yansımadığını ifade eden Akdoğan, “Kentsel dönüşüm, ulaşım, ulaşım gibi birçok çalışmanın temelini oluşturacak yapı envanter çalışması. ve kimlikli bir kent oluşumu daha fazla bekletilmemeli, yapılan iş ne şekilde yapılırsa yapılsın kamuoyu ile paylaşılmalıdır.” söz konusu.

Akdoğan, kentteki yapıların ruhsatlarını da titizlikle takip ettiklerini, yetki ve mesleki yeterliliği olmayan mühendisler tarafından çekildiği belirlenen proje ruhsatlarının iptali için dava açacaklarını da bildirdi.

Akdoğan ise kentteki ulaşım sorununa yönelik kısa, orta ve uzun vadeli ulaşım planlaması yapılması gerektiğini vurguladı.

Kent nüfusunun hızla arttığını ifade eden Akdoğan, şöyle konuştu:

“Bulvar ve caddelerde katlı kavşak ve yer altı yolu düzenlemeleri, akıllı kavşak ve sinyalizasyon sistemleri, ana güzergahlarda zamanlı otobüs ring seferleri, metrobüs seferleri ve ihtiyaca göre metro planlaması kısa ve orta vadeli çözümler olabilir.” en kısa zamanda trafiği rahatlatacaktır. Son yıllarda artan trafik sıkışıklığı cadde ve sokakların yetersizliğini, yeni yol ve trafik sistemlerinin gerekliliğini gündeme getirmiştir. Arazi kullanımı ve park etme politikalarını içeren entegre bir ulaşım ana planına ve uygulamasına ihtiyaç vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu