Ekonomi

Avrupa Uzay Ajansı, “Solaris” programıyla uzaydan güneş enerjisi elde etmeyi hedefliyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), “Solaris” programıyla uzayda güneş gücü üretmeyi ve üretilen enerjiyi dünyaya aktarmayı planlıyor.

BBC’nin haberine göre, ESA, uzayda güneş panelleri taşıyan dev uydular kurarak enerji santralleriyle aynı düzeyde elektrik üretilmesini hedefleniyor.

Solaris programının, bugün ESA Yönetim Kurulu Toplantısı’nda ele alınması bekleniyor.

Dünya’daki elektrik ağlarına uzaydan enerji aktarımının mümkün olup olmadığının inceleneceği programda, ilk olarak mikrodalga ışınlarının kullanılması ve kablosuz şekilde elektriğin Dünya’ya iletilmesi üzerine çalışılacak.

ESA Genel Yöneticisi Josef Aschbacher, uzaydan güneş gücü sağlanmasının gelecekteki muhtemel güç eksikliklerine “muazzam” oranda yardımcı olacağını tabir etti.

Sıfır karbon iktisadına geçilmesi ve bunun için güç üretim formunun değiştirilirken fosil yakıt kullanımının da azaltılması gerektiğini lisana getiren Aschbacher, “Uzaydan enerji sağlama fikrini hayata geçirebilirsek bu harika olurdu ve pek çok sorunu çözerdi.” dedi.

Öte yandan ESA’nın, Solaris programının onaylanması halinde ülkelerden bağış beklediği bildirildi.

Uzaydan güneş enerjisi

Güneş gücünü uzaydan daima ve daha tesirli formda sağlama fikri, 50 yılı aşkın müddettir değerlendirilse de de sıkıntı ve değerli olması sebebiyle neredeyse imkansız görülmüştü.

Yeniden kullanılabilen roketler ve özel dal tarafından geliştirilen öbür yenilikler sayesinde fırlatma maliyetlerinin düşmesiyle, günümüzde bu teşebbüsün hayata geçirilmesi daha mümkün gözüküyor.

Uzay teknolojileriyle, Dünya’ya kablosuz elektrik gönderebilmek için yöntemlerin gelişmesi, bu projeye imkan sağlayabilir.

Solaris ekibi de elektriğin kablosuz olarak etkili ve güvenli şekilde iletilmesinin teoride mümkün olduğunu kanıtlamıştı.

Mühendisler, Münih’teki havacılık firması Airbus’ta eylülde yapılan bir gösteride kablosuz olarak güneş pillerinden toplanan elektriği 30 metreden daha uzaktaki toplayıcılara göndermeyi başarmıştı.

Ülkelerin uzayda güneş enerjisi girişimleri

ESA’nın yanı sıra ABD, Çin ve Japonya’nın da yakın zamanda uzayda güneş enerjisi üretilmesine dair planlarını açıklaması bekleniyor.

İngiltere merkezli şirket Space Solar da 6 yıl içinde uzaydan enerji elde edilebileceği kanıtlamayı ve 9 yıl içinde projeyi ticarileştirmeyi hedefliyor.

ESA planından bağımsız olarak İngiltere hükümeti, elektrik santrali ile aynı düzeyde üretim sağlayacak uydunun 2040’a kadar üretilebileceğini öngörüyor. ESA ise bunun daha büyük fon ve siyasi dayanakla 10 yıl içerisinde yapılabileceğini öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu