Ekonomi

Ayçiçeği Hasadına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ve beraberindekiler, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç’i ziyaret ederek bölgede başlayan ayçiçeği hasadına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette Kaya, Vezirköprü’de ayçiçeği hasadının başladığını, beklentilerinin bir an önce çiftçiyi sevindirecek bir taban fiyat açıklanması olduğunu söyledi.

Kaya, “Yetkililerimizden isteğimiz, ayçiçeği üreticilerinin emeklerinin karşılığını alması, devlet katkılarının artırılması, girdisi yüksek olan tohum, gübre, ilaç ve mazot maliyetlerinde üreticilerimize baskı yapılmamasıdır. maliyetler. Ayçiçeği stratejik bir çalışmadır. Ekim alanları arttırılmalı. Fiyat ve alım garantisi, ayçiçeği ekim alanları “Ayçiçeği fiyatları üreticinin yeterli gelir elde edeceği düzeyde tutulmalı. Ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla devlet müdahalesi kapsamına alınmalıdır. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alması en büyük temennimizdir.” dedi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, “Girdi fiyatlarının ortada olduğu bu dönemde çiftçimize destek olmak, gelecek dönemi garanti altına almak açısından değerli. Kuraklık nedeniyle bu yıl ayçiçeği rekoltesinde düşüş olması bekleniyor. Ayçiçeği İlçemizde hava şartlarına göre önümüzdeki hafta hasat başlayacak. Hasadın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu