Haber

BM, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması talebinin önündeki engeli kaldıramayacağını söyledi

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın sakıncalarını kaldırma talebine ilişkin olarak, “Tüm engelleri kaldıracak imkana sahip değiliz” açıklamasını yaptı. açıklama yaptı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı feshetmesi ve BM ile mutabakat zaptı hakkında günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın BM’ye gönderdiği belgede anlaşmanın “feshedildiği” ifadesinin yer aldığını kaydeden Dujarric, son geminin İstanbul’daki Ortak Uyum Merkezi’nde zaten denetlendiğini, merkezdeki BM personelinin bir süre burada kalacağını söyledi. şu an.

Dujarric, başka ülkelerin gemi göndermek istemesi durumunda “BM Karadeniz’i kontrol etmiyor.” ifadesini kullandı.

Dujarric, Rusya’nın “engellerin kaldırılması” talebine ilişkin olarak, BM’nin birçok adım attığını ve ortaklarıyla görüşmelerde bulunduğunu hatırlatarak, “Tüm engelleri kaldıracak imkana sahip değiliz.” söz konusu.

BM’nin Rusya ve Ukrayna’nın gıda ve tahıllarının pazara ulaşması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğinin altını çizen Dujarric, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’nin bu çabaların kritik bir parçası olduğunu ve bugüne kadar gösterilen çabalardan dolayı “minnettar” olduklarını yineledi. .

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşmasının sona erdiği” açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görev süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru için anlaşma fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya hemen geri dönecek. ilgili kurallar uygulanır uygulanmaz tahıl anlaşması. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” Sözlerini kullandı.

pinarhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu