Haber

ÇAKÜ Rektörü Çiftçi’den Kuran’ın yakılmasına tepki

Çankırı Karatekin Üniversitesi (CAKU) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, bazı ülkelerde Kuran-ı Kerim yakılmasına tepki gösterdi.

Çiftçi yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde Avrupa’da Türkiye’ye ve İslam’a yönelik birçok ötekileştirme, adaletsizlik ve saygısızlığın yaşandığına dikkat çekti.

Yapılanların Müslümanlar açısından kabul edilebilir olmadığına işaret eden Çiftçi, “İslam’ın mukaddes değerlerine, milletimizin ve ülkemizin hassasiyetlerine yönelik eylemler, yakın tarihimizde hep karşılaştığımız ve hiçbir zaman bir daha yaşamadığımız üzücü olaylardır. Terör örgütlerinin zaman zaman gerçekleştirdiği eylemler artık Avrupa’da siyasi partilerin temsilcisi konumundadır.Terör örgütlerinin düzenlediği gösterilerde ülkemize yönelik söylemler ve Cumhurbaşkanımıza yönelik tehditler pervasızca atılırken, İsveç makamları bu eylemleri suç olarak değerlendirmiştir. neredeyse bir akıl yanılsamasıyla ifade özgürlüğü. Bu tür tehdit ve aşağılayıcı eylemlerin cezasız kalması, dozu her geçen gün artan provokatif eylemleri teşvik ediyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki ikili standartçı politika nedeniyle İslamofobinin çok tehlikeli bir şekilde yükseldiğini belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

“Fransa’da demokrasi ve insan hakları himayesinde gerçekleştirilen, Müslümanlara ve İslam’ın tüm değerlerine hakaret eden, Hz. en derin duygularımızla korkunç eylemlerde bulunuyor, gereğini yapmayanları inançlarına ve dini bedellerine saygı göstermeye davet ediyoruz.Ayrıca, Stockholm Büyükelçiliğimizin seçilmesinde Türkiye’nin dış politikada attığı kararlı ve güçlü adımların etkili olduğuna inanıyoruz. İslamofobi hareketinin adresi, İslamofobiyi ayrılmaz bir parçası olarak gören bir ülke olmamızdır diye düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu