Haber

Diyarbakır Lice’de düzenlenen operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde düzenlenen ‘Kahramanlar-50 Operasyonu’nda 1’i gri kategoride olmak üzere toplam 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, terörle mücadele kapsamında Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında Kahramanlar-50 Operasyonu düzenlendiğini belirtti. Buna göre; İl Jandarma Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ortak çalışması sonucunda jandarma komando timi ve güvenlik görevlileri teröristlerle yakın temas kurdu. Operasyonda terör suçundan arananlar listesinde gri kategoride yer alan ‘Demhat Eylül’ kod adlı Hasip Şimşek ve ‘Memo’ kod adlı Mehmet Akalan silahlarıyla etkisiz hale getirildi. Teröristlere yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen 2 şüpheli de gözaltına alındı.

Terörist Hasip Şimşek; Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araçla düzenlenen, 3 polis ve 2 sivilin şehit olduğu, 217 vatandaşın yaralandığı saldırıda yer aldığı belirlendi. Diyarbakır’ın Hani ilçesinde Hani-Topçular karayolu üzerinde 1 askerin ve 1 güvenlik korucusunun şehit olduğu silahlı saldırıya katıldığı belirlendi. Sorumluluk alanındaki Üst Turalı köyü yol kavşağında yürütülen çalışma sırasında 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu terör saldırısına, Diyarbakır Topçu Jandarma Karakol Komutanlığının da karıştığı belirlendi.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde düzenlenen 6 el yapımı patlayıcılı saldırının, Yenişehir Şehitler Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyen zırhlı polis aracına el bombası atılması ve silahlı ateş açılmasının faillerinden biri olan Mehmet Akalan isimli teröristin olduğu belirlendi. ve Yenişehir Belediyesi’ne ait aracın kundaklanması.

Operasyonu gerçekleştiren MİT mensuplarını ve jandarma ekiplerini tebrik eden Bakan Yerlikaya, “Son terörist etkisiz hale getirilene kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu