Haber

Ege Üniversitesi, ISTA Laboratuvarı üyesi dünyadaki 7’nci üniversite oldu

EGE-TOTEM’den memleketler arası bir muvaffakiyet daha…

Türkiye’nin birinci tohumculuk araştırma ve tohum sıhhat test merkezini bünyesinde bulunduran Ege Üniversitesi, ISTA (Uluslararası Tohum Test Birliği) Laboratuvarı üyesi dünyadaki 7’nci üniversite oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın takviyeleriyle fiziki ve teknolojik ve insan kaynağı altyapısı güçlendirilen dünyanın referans tohumculuk merkezlerinden Ege Üniversitesi Tohum Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGE-TOTEM) ISTA Laboratuvarı üyesi merkezlerden birisi oldu.

Bu muvaffakiyetinden ötürü EGE- TOTEM Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan ve yardımcılarını makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tohum kalitesine yönelik farklı tahlillerle Milletlerarası Tohum Test Birliği kurallarını uygulayarak bölüme test hizmeti verebilen Türkiye’nin tek merkezi üniversitemizin bünyesinde bulunuyor. Son periyotta merkezimize fiziki, teknolojik ve insan kaynağına yönelik kıymetli yatırımlar yaptık. Bu süreçte merkezimiz hem ulusal hem de milletlerarası kurum ve kuruluşlar tarafından akreditasyon alarak kalitesini tescilledi. Merkezimiz, eğitim ve araştırma faaliyetleri ile tohum bilimi ve teknolojisi konusunda bölgesel, ulusal ve milletlerarası alanlarda ihtiyaçları karşılamak, kalitenin artırılmasını sağlamak, ilgili bölümlerle bilgi ve tecrübesi paylaşmak ismine çalışmalar yapıyor, projeler yürütüyor. Asya ve Pasifik ülkelerinin referans ve danışman laboratuvarı pozisyonunda bulunan üniversitemiz Tohum Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, ülkemiz ismine değerli bir muvaffakiyete daha imza atarak, ISTA Laboratory Member üyesi merkezler ortasına ismini yazdırdı. Tohum kalitesi ve tohum test ve tahlil hizmetleri alanında hem üniversitemizin hem de ülkemizin memleketler arası arenada görünürlüğüne ve bilinirliğine katkı veren merkezimizin çalışanlarını bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Merkez Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan ise, “Türkiye’nin birinci Tohumculuk Araştırma Merkezi olan EGE TOTEM; tohum alanında birçok çalışması olan Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın değerli takviyeleri, bizlerin çabaları ile ‘Tohum Kalite ve Sağlık Analizleri’ konusunda ANAB Milletlerarası Akredite Laboratuvarı oldu. Artık de dünyanın tohumculuk konusunda en itibarlı ve referans kurumlarından ISTA (Uluslararası Tohum Test Birliği), ‘TRML0500 EGE-TOTEM’ milletlerarası kodu ile ISTA LABORATORY MEMBER olmaya hak kazanmış ve dünyada ISTA Üyesi 7’nci üniversite olarak yer almıştır. ISTA üyeliği ile memleketler arası alanda emniyetli tahliller, ISTA ismine örnek alma, sertifika verme, ISTA kongrelerinde temsil ve katılma hakkı üzere avantajları elde eden EGE-TOTEM, ISTA’nın yeterlilik test programlarını muvaffakiyet ile geçerek; tohum sıhhat ve kalite testleri, serolojik ve moleküler tahliller, patolojik ve genetik varyasyon, çeşit ayrımı testleri üzere birçok tahlili ISTA kriterleri kapsamında ulusal ve memleketler arası bölümde ağır bir formda sürdürmektedir. Resmi ve özel tahlillerde uzman kurum pozisyonunda olan Ege TOTEM Fransa’da birtakım kamu (GEVES) ve özel kuruluşları ile ikili iş birlikleri yürütürken, Asya ve Pasifik ülkelerinin de referans – danışman laboratuvarı pozisyonundadır. Çalışama arkadaşlarıma, proje takımıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu