Ekonomi

Fitch’ten 2024 petrol fiyatı tahmini

Fitch Rating, Kızıldeniz krizinin neden olduğu nakliye kesintileri de dahil olmak üzere artan jeopolitik risklerin petrol fiyatlarındaki primi koruyacağını öngördü. Ancak Fitch, fiili petrol üretiminde önemli kesintiler olmadığı veya bölgedeki daha hayati petrol taşıma yollarına yönelik saldırıların daha da artmadığı sürece 2024 yılı için 80 dolarlık Brent petrol fiyatı varsayımında güçlü bir artış beklemediklerini vurguladı. değerli OPEC + yedek kapasitesi var.

My Economy’de yer alan habere göre Fitch, “BP, Shell, QatarEnergy ve birçok nakliyeci Süveyş Kanalı’ndan transit geçişi durdurdu, bazı nakliyeciler de Afrika’ya rotalarını değiştirdi. Tedarik zincirlerinin alternatif rotaya uyum sağlaması gerektiğinden, yaklaşık iki hafta daha uzun sürer, bu durum “Petrol ve gaz piyasalarını geçici de olsa marjinal bir şekilde sıkılaştırabilir, ancak fiyatlar üzerinde ciddi bir etki beklemiyoruz” dedi.

Fitch, OPEC+’nın günde 5 milyon varilden (MMbpd) fazla yedek kapasitesi ve Ocak 2024 itibarıyla dengeli küresel petrol arz ve talebiyle küresel petrol piyasasının 2024 yılında iyi bir şekilde tedarik edilmeye devam etmesini beklediklerini belirtti. “IEA, Dünya ekonomisindeki büyüme ve Çin’in petrol tüketimindeki yavaşlama nedeniyle küresel petrol talebindeki artış 2024’te 1,2 milyon varile gerileyecek. OPEC dışı üreticilerin de desteğiyle sağlıklı arz büyümesinin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

2024 yılı için TTF gaz fiyatı varsayımını 12 USD/mcf seviyesinde koruyan Fitch Ratings, şunları söyledi: “Kızıldeniz’deki gerilimler arzı etkilemeye devam etse bile, kısa vadede Katar LNG’sinin Afrika veya ABD LNG akışları üzerinden yönlendirilmesini bekliyoruz Avrupa ve Katar’a LNG Afrika’ya yönlendirilecek.” “Asya’ya yönlendirilmesini beklemiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu