Ekonomi

İTO/Avdagiç: Asgari ücret hedeflenen enflasyon oranında artırılmalı

CEMRE PARILTI KARACA

Hizmet İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen “Hizmet İhracatı Şampiyonları” ödül töreninde konuşan İstanbul Ticaret Odası ve Hizmet İhracatçıları Birliği Lideri Şekib Avdagiç, taban fiyata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şekib Avdagiç asgari ücretliye mensup, Türkiye’de işletmelerde ciddi personel sıkıntısı var. Önümüzdeki dönemde işten çıkarmalarda ya da işe alımlarda bir durgunluk döneminin yaşanacağını düşünmüyorum. “Bu konuda mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon dikkate alınarak baz fiyatın tesis edilen istikrarı bozmayacak şekilde belirlenmesi gerekiyor. Elbette bu alanda beklentileri bozmayacak şekilde kararlar alınması gerekiyor. Çalışanların ancak piyasanın istikrarını bozmayacak” dedi.

OVP’ye göre enflasyonun 2023 sonunda yüzde 65, 2024 sonunda yüzde 33, 2025 sonunda yüzde 15,2 ve 2026 sonunda yüzde 8,5 olması bekleniyor.

“Şirket kredi kartlarındaki limitler konusunda TBB ile bir araya geldik”

Firmaların kredi kartlarındaki limitlerin kaldırılması için TBB lideriyle bir araya geldiklerini belirten Şekib Avdagiç, “Piyasada ödeme zincirini korumak ve kırmamak adına çok verimli bir sistem vardı. Ticaretin saat esasına göre yürümesi, ödeme zincirinin bozulmaması ve tahsilat sıkıntılarının yaşanmaması adına şirket kredi kartları çok değerli bir enstrümandı.
Yılın ilk çeyreğinde pek gerçekçi bulmadığımız bir daralma yaşandı ve taksitler sonlandırıldı. “Mevcut enflasyon artışı dikkate alınarak kredi kartı limitlerinin makul bir noktaya getirilmesi ve taksit sayısının mevcut politikayla çelişmeyecek şekilde artırılması piyasanın işleyişini kolaylaştıracak bir tedbir olacaktır.”

“Bu konuyla ilgili TBB Başkanı Alparslan Çakar ile görüştük. Bu konuda hızlı ve etkili adımların atıldığını açıkladı. Bunun yansımasını yavaş yavaş görüyoruz ama bu yansımanın sadece kamu bankaları tarafından değil, özel bankalar tarafından da alınması gerekiyor. Bu durumun kısa sürede çözülmesini bekliyoruz” dedi.

“Faiz oranları hâlâ finansman açısından cazip değil”

Ticari krediler ile yatırım kredilerinin ayrı tutulması gerektiğini belirten İTO Başkanı Avdagiç, “TCMB faiz artırımına kadar finansmana erişimle ilgili sıkıntılar gündemdeydi. Ancak şu anda finansmana erişimde göreceli bir iyileşme var. Ancak finansman maliyetlerinde ciddi bir artış var. Dış finansman halihazırda günlük ticaret ve günlük finansman ihtiyacını karşılamaktadır. Mevcut faiz oranları hala finansman açısından cazip değil. “Bundan sonra işletme kredileri ile yatırım kredilerini ayrı tutmak ve buna göre yatırım kredilerine özel teşvikler oluşturmak gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu