Haber

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde ağır hasar gören 12 katlı bina patlayıcı kullanılarak yıkıldı.

KAHRAMANMARAŞ’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremde ağır hasar gören 12 katlı bina, 130 kilo patlayıcı kullanılarak yıkıldı. Fünye ateşlendikten sonra binanın imhası 5 saniye sürdü.

6 Şubat’ta meydana gelen ilk depremin merkez üssü olan Pazarcık ilçesinde ağır hasarlı binaların yıkımı devam ediyor. İş makineleriyle yıkım devam ederken, 3 bloktan oluşan Belman Sitesi’nin bir bloğu patlayıcı kullanılarak yıkıldı. 12 katlı 33 daireli binanın yıkımı için patlayıcı uzmanları, zemin kat başta olmak üzere binanın birçok noktasına patlayıcı yerleştirdi.

Yıkım firması yetkilisi Mehmet Güler, Kahramanmaraş’ta binlerce binanın bir an önce yıkılması gerektiğini belirterek, en hızlı yıkımın patlayıcılarla yapıldığını söyledi. Güler, “Bugün yapacağımız şey bir başlangıç, Pazarcık’ta olması çok anlamlı. Burada kullandığımız patlayıcı madde dinamit ve kapsül. Bu bina 450 metrekare üzerine oturuyor. 130 kilo dinamit ve patlayıcı kullanıyoruz. 12 katlı binada 1514 kapsül var.Bu kapsüllerin hepsi birbiri ile farklı zamanlarda.Ses yoğunluğu ve etrafa taş atma olmayacak şekilde patlamasını sağlıyoruz.Güvenlik güçleri de gerekli tüm önlemleri alıyor.” Yani denetimli bina yıkımı için olmazsa olmaz olan patlayıcı madde izin belgesinin hız kazanması için ada adaya değil tüm ilçeyi kapsayacak şekilde ilçe bazında düzenlenmesi gerekiyor. 200 metre ilerideki bir binayı manyetoya bastıktan sonra yıkmak istesem bu ruhsat kapsamında yapamam. Bakanlık il veya ilçe bazında genelge veya başka bir şekilde yıkılacak bu binaların en kısa sürede yıkılmasını sağlar. Yıkım izni almanız yaklaşık 15 gün sürüyor ve her bina için toplama süreniz alıyor.” 5 SANİYE SÜRER

Ekiplerin patlayıcıları binaya yerleştirmesi yaklaşık 3 saat sürdü. Daha sonra binanın yaklaşık 200 metre ilerisine kablo çekildi. Polisin çevrede geniş güvenlik önlemi almasının ardından, Pazarcık Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı fünyeyi ateşledi ve bina yıkıldı. 12 katlı binanın yıkımı 5 saniye sürerken, yıkımda can kaybı yaşanmadı.

goynucekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu