Ekonomi

Küresel hisse senedi fonları Mart ayından bu yana en büyük girişi gördü

Yatırımcı duyarlılığındaki önemli bir değişimle, küresel hisse senedi fonları 13 Mart’tan bu yana en büyük haftalık girişini gerçekleştirdi ve 26 Haziran’a kadar olan haftada bu fonlara net 21,65 milyar dolar aktı. Bu artış, yatırımcıların Federal Rezerv’i faiz oranlarını düşürmeye sevk edebileceğine inandıkları ABD enflasyonunda potansiyel bir gevşeme beklentisine bağlanıyor.

Net 16,37 milyar dolarlık alımın gerçekleştiği ABD hisse senedi fonlarına yönelik önemli giriş, son bir yıldaki en önemli haftalık kazanca işaret etti. Asya ve Avrupa hisse senedi fonları da sırasıyla 3,28 milyar $ ve 1,36 milyar $’lık girişlerle artan bir ilgi gördü.

Geçen hafta İsviçre Merkez Bankası’nın bu yıl ikinci kez faiz indirimine gitmesi ve bazı İngiltere Merkez Bankası politika yapıcılarının olası bir faiz indirimine ilişkin sinyalleri, yatırımcılar arasındaki olumlu görünüme katkıda bulundu.

Ayrıca, beklenenden daha zayıf konut başlangıçları ve perakende satışlara işaret eden son ABD ekonomik raporları, Eylül ayında Federal Rezerv’in faiz indirimine gideceği beklentilerini daha da güçlendirdi.

Yakında açıklanacak olan ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi yakından takip edilirken, tahminler %2,6’ya doğru bir yavaşlamaya işaret ediyor ve bu da yaklaşan faiz indirimleri için durumu potansiyel olarak güçlendiriyor.

Sektör bazında bakıldığında, teknoloji fonları 1,1 milyar dolarlık net girişle üst üste üçüncü hafta da yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etti. Sanayi fonları da 488 milyon $’lık pozitif giriş gördü. Buna karşılık, sağlık fonları 608 milyon dolarlık çıkışla düşüş yaşadı.

Küresel tahvil fonları istikrarlı cazibesini korudu ve üst üste 27. haftasında yaklaşık 5,24 milyar dolar net giriş kaydetti. Bu kategoride, devlet, şirket ve dolar cinsinden kısa vadeli tahvil fonları özellikle rağbet gördü ve sırasıyla 1,73 milyar dolar, 1,07 milyar dolar ve 1,05 milyar dolar giriş çekti.

Buna karşılık, para piyasası fonları, yatırımcıların art arda üç hafta süren net girişlerin ardından yaklaşık 37,98 milyar dolar satmasıyla önemli ölçüde geri çekildi.

Emtia piyasasında, değerli metal fonları bir önceki haftanın trendini tersine çevirerek, bir önceki hafta yaşanan 490 milyar dolarlık çıkışla tam bir tezat oluşturacak şekilde net 343 milyon dolar çekti. Bu arada, enerji fonları net satışlarda marjinal bir gevşeme gördü ve üç haftanın en düşük seviyesi olan 3 milyon dolara geriledi.

Gelişmekte olan piyasa fonları karışık sonuçlar gösterdi. Bu segmentteki tahvil fonları 973 milyon dolar alarak iki haftalık net çekilmenin ardından ilk haftalık girişi kaydetti. Yine de, gelişmekte olan piyasalardaki hisse senedi fonları cazibesini kaybetmeye devam etti ve üst üste üçüncü hafta toplamda yaklaşık 655 milyon dolarlık çıkış yaşandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kemalpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu