Ekonomi

Morgan Stanley: “Elektrikli araç fiyatlarında daha fazla indirim bekliyoruz”

Çinli pil analistleri, yerli elektrikli araç pil stokundaki artışın devam ettiğini belirtirken, Morgan Stanley, Tesla (NASDAQ: TSLAiçin “ağırlığı artır” notunu ve 220 $ fiyat hedefini yineledi.

Analistlere göre, yerli EV pil envanteri Şubat sonunda ~152GWh’ye yükselmeye devam etti.

Çin Lityum karbonat spot fiyatları, Aralık 2022’nin başından bu yana neredeyse yarı yarıya düştü ve bu, elektrikli araç başına birkaç bin dolarlık daha düşük hammadde fiyatını temsil ediyor.

MS analistleri, Çin’in dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olması nedeniyle, pil tedarik zincirindeki aşırılıkların sonunda Çin dışındaki pazarlara ulaşarak rekabetçi hareketlere yol açabileceğine inanıyor.

“Çin’in küresel olarak birbirine bağlı bir otomobil endüstrisindeki EV (elektrikli araç) fiyat savaşı, EV arz ve talebinde daha geniş bir negatif dengesizliğin sinyalini verebilir. Arz oynaklığı Çin dışındaki piyasaları da etkileyebilir. AB ve ABD’de EV fiyatlarında daha fazla indirim bekliyoruz.”

Morgan Stanley, TSLA’nın bu yılın ilk çeyreğinde en az %20’lik otomobil brüt kar marjı hedefine ulaşacağına inanıyor. Ancak aşağı yönlü fiyat rekabeti devam ederse önümüzdeki çeyreklerde bunu savunmanın zor olacağını belirtiyorlar.

TSLA hisseleri Pazartesi günü ön pazarda %3,37 arttı.

Yazar: Michael Elkins

armutlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu