Haber

Murat Kurum: Sıfır Atık Hareketimiz 5 yaşında

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından Sıfır Atık Hareketi’nin 5. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

Murat Enstitüsü, Her gün büyütmek için var gücümüzle çalıştığımız Sıfır Atık Hareketimiz 5 yaşında. 3. Sıfır Atık Tepesi ve Ödül Töreni’ni 23 Aralık’ta Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştireceğiz. 23 Aralık Cuma günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek olan 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreni’ne tüm vatandaşları davet ederek bu yıl ‘iklim ve gençlik’ temasıyla dünyaya örnek olan Sıfır Atık Tepemizi yapıyoruz. İstanbul Haliç Kongre Merkezi, Sayın Emine Erdoğan’ın katılımıyla. Bu tepe 7’den 70’e tüm doğa severleri bir araya getirecek.ifadeleri kullandı.

Bakan Kurum, şöyle devam etti:

Sıfır Atık Hareketi, ilgi ve alakanızla bugün sınırları aşmış, uluslararası kuruluşlar ve birçok ülke tarafından sahiplenilmiş küresel bir çevre hareketine dönüşmüştür. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda alınan kararla; Bundan böyle 30 Mart’ın her yıl Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak tüm dünyada kutlanacak olması bunun en somut ifadesidir. Sıfır Atık Hareketi’nin, Cumhurbaşkanımızın milletimizle paylaştığı Türk Yüzyılının mihenk taşlarından biri olacağına inanıyoruz.


“Sıfır Atık Hareketimizin yaygınlaşmasında emeği geçenlere ödüllerini takdim edeceğiz”

Bakan Kurum, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, sporcular, medya temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gençler ile Sıfır Atık Zirvesi’nde bir araya geleceklerini belirterek, şunları kaydetti: Kongre Merkezimizde sizleri Deniz Sağdıç’ın ‘Sıfır Noktası Sergisi’ ve deniz kaplumbağalarının deniz ortasında yolculukları sırasında hazırladığı ‘Evimin Yolları Sergisi’ ile ağırlayacağız. Sıfır Atık Hareketimizin yaygınlaşması için emek veren ve gönül veren doğaseverlerimize ödüllerini takdim edeceğiz. Sıfır Atık Atölyelerimiz, sanatçılarımızın göz dolduran performansları, panel ve söyleşilerimizle hep birlikte dolu dolu bir gün geçireceğiz. Tüm vatandaşlarımızı, gençlerimizi, belediyelerimizi ve çocuklarımızı 23 Aralık’ta 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Törenimize gün boyu yapılacak bu tür keyifli etkinliklerle dolu bir gün geçirmeye ve ödül alacak misafirlerimizin heyecanına ortak olmaya davet ediyorum.söz konusu.

‘Atıksız bir dünya’ için çeşitli etkinlikler düzenlenecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreni ile ilgili yapılan açıklamada, program detaylarına ilişkin şu bilgiler verildi:

“”


MasterChefs zirveye ‘Sıfır Atık Mutfak’ kuracak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, MasterChef programının 3 şefi de Tepe’ye katılacak ve Sıfır Atık Mutfağı kurulacak. Emine Erdoğan’ın da ziyaret edeceği mutfakta, Masterchef programı şefleri tarafından sıfır atık yemekler pişirilecek.

“Evimin Yolları” adlı dijital stant, fuaye alanında katılımcılarla buluşacak. Zirvede sıfır atıkla ilgili birçok etkinlik de yapılacak.

Atık toplayıcıları da davet edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imzasıyla atık toplayıcılar için genelge çıkarılarak atık toplayıcılara profesyonel statü verildi. Atık toplayıcılar da kendilerine verilen 114 araçla dorukta olacak.

Atıksız üst kısımda plastik malzeme kullanımına izin verilmeyecektir.

Zirvede plastiğe yer verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: Zirvede plastik ekipmana izin verilmeyecek, geri dönüşümlü malzemeler kullanılacak. Kurulacak stantlar da ahşap malzemelerden oluşacaktır. Bu malzemeler tepeden sonra geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilecek, tekrar kullanılmayacak olanlar ise atık merkezine götürülerek teslim edilecek. Doruk bilgisi yazılı çıktılar yerine dijital ekranlar kullanılarak verilecektir. Kongre merkezinin her bir köşesine sıfır atık ayırma kutuları konulacak. Yine Türkiye Çevre Kurumu Mevduat Bilgi Yönetim Sistemi çalışmaları çerçevesinde her iki depozit makinesi tepelik alanda olacak.söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu