Ekonomi

Savcılar davada Trump’ı geçmişteki hukuk davaları konusunda sorgulamaya çalışıyor

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın devam etmekte olan sus payı davasında savcılar, ifade vermeye karar vermesi halinde Trump’ı önceki hukuk davaları hakkında sorgulamak için izin istiyor. Pazartesi günü jüri seçimiyle başlayan dava, eski bir ABD başkanının yargılandığı ilk ceza davası olma özelliğini taşıyor.

Yaklaşan 5 Kasım seçimlerinde yeniden başkanlığa aday olan Trump, eski avukatı Michael Cohen tarafından yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’a yapılan 130.000 dolarlık ödemeyi gizlemekle suçlanıyor. Söz konusu ödemenin, Daniels’ın Trump’la yaşadığı iddia edilen ve Trump’ın reddettiği cinsel ilişki konusunda sessiz kalması karşılığında yapıldığı iddia ediliyor.

Yargıç Juan Merchan, Manhattan Bölge Savcılığı’nın Trump’ı cinsel istismar ve dolandırıcılıktan sorumlu bulunduğu hukuk davaları hakkında sorgulamasına izin verip vermemeyi tartışıyor. Savcılar, jüri üyelerinin yazar E. Jean Carroll’a cinsel tacizde bulunduğu ve bu konuda yalan söyleyerek onu karaladığına karar verdiği davalara atıfta bulunarak Trump’ın güvenilirliğini sorgulamayı amaçlıyor. Sus payı davasında suçsuz olduğunu savunan Trump, Carroll’ın iddialarını reddediyor ve 88.3 milyon dolar ödemesine hükmeden kararları temyize götürüyor.

Savcılar ayrıca New York Başsavcısı Letitia James tarafından açılan bir hukuk davasını da gündeme getirmek istiyor. Bu davada bir yargıç Trump ve ailesine ait emlak şirketini, yatırımcıları ve kredi verenleri yanıltmak amacıyla mülklere hileli değer biçmekten suçlu bulmuştu. Trump’ın 454.2 milyon dolar para cezası ve ceza ödemesine karar verildi ve bu karar da temyize götürülüyor.

Yargıç Merchan, jüri seçiminin gidişatına bağlı olarak Cuma günü savcıların talebiyle ilgili bir duruşma yapılabileceğini belirtti. Sus payı davası, Trump’ın yargılandığı dört suç iddianamesinden ilki ve muhtemelen 5 Kasım seçimlerinden önce sonuçlanacak tek dava olabilir. Trump, 2020 seçim sonuçlarını bozma girişimleri ve başkanlık sonrası gizli belgeleri ele almasıyla ilgili davaları da içeren tüm suçlamalarda masum olduğunu savundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu