Ekonomi

Talep endişeleri devam ederken petrol düşüyor

ABD ham petrolü, Eylül ayından bu yana dördüncü haftalık kaybını sınırladıktan sonra varil başına 70 doların altına düştü. Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin borç tavanında temerrüde düşmesini önlemek için görüşmeler sürerken, bakanlığın 1 Haziran’da parasının bitebileceği konusunda uyardı.

Petrol, olası bir ABD durgunluğu endişelerinin OPEC+ tarafından taahhüt edilen arz kesintilerine ağır basmasıyla bu yıl yüzde 13 düştü. Rafineri marjları ile birlikte fiziksel varil talebi de zayıf görünüyor.

Riskten korunma fonları ve para yöneticileri, spekülatörlerin ABD ham petrolü konusunda daha az önyargılı olmasına rağmen, Temmuz 2021’den bu yana küresel ölçüt Brent’te en büyük açık pozisyonu topladı. Yatırımcılar, ülkenin toparlanma hızına ilişkin ipuçları için bu hafta Çin’den gelen önemli ekonomik verileri ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın Salı günü yayınlanacak aylık raporunu izliyor olacak.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Petrol piyasasındaki hassasiyet, belirsiz talep görünümü ve ABD borç tavanına ilişkin endişeler arasında negatif olmaya devam ediyor. Piyasa muhtemelen IEA’nın aylık piyasa raporunda olası talep revizyonlarını arıyor olacak” dedi. .

haberhasankeyf.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu