Ekonomi

Tesla’nın Fiyat Hedefi Robotaxi Değerlendirmesinin Ardından RBC Capital Tarafından Düşürüldü

RBC Capital analistleri Perşembe günü yayınladıkları bir notta Tesla (TSLA) için fiyat hedeflerini bir önceki 293 $’dan 227 $’a düşürürken, hisse senedine hala ‘Outperform’ notu verdiler.

Aşağı yönlü düzeltme, Tesla’nın otonom taksi hizmetinden elde edilmesi öngörülen kazançların yeniden değerlendirilmesinin ardından geldi.

RBC Capital notunda, “TSLA’nın otonom taksi hizmetine ilişkin değerlememizi aşağı yönlü revize ettik ve artık gelirin daha büyük bir kısmının Uber ve Lyft gibi Ulaşım Ağı Şirketlerine gitmesini bekliyoruz” denildi. Analistler, otonom taksilerin araçlar için potansiyel pazar büyüklüğünü artıracağını, ancak pazarın daha fazla sayıda şirketi içereceğini tahmin ediyor.

RBC Capital, otonom taksi hizmeti gelir tahminlerinde iki önemli değişiklik yaptı. İlk olarak, mil başına tahmini kazançlarını 0,96 $’dan 0,81 $’a düşürdüler. Bu değişiklik, araç filosu operasyonlarının finansal performansına dayanıyor ve %15’lik bir yatırım getirisi hedefliyor.

Buna ek olarak, geliri bölüştürmek için yeni bir model getirerek, %25’ini ulaşım ağı şirketlerine, %10’unu yazılım geliştiricilere, %15’ini araç kiralama için orijinal ekipman üreticilerine (Tesla gibi) ve %35’ini de %15’lik bir yatırım getirisi elde ederken operasyonel maliyetleri karşılamak için filo yöneticilerine tahsis ettiler.

Daha önce RBC Capital iki olasılığı değerlendirmişti: Tesla’nın tüm otonom taksi filosunu yönetmesi ya da filo yöneticilerinin Tesla’nın teknolojisini başka bir üreticinin araçlarıyla birlikte kullanması.

Analiz şimdi, Tesla’nın dijital platformunu ya da başka bir şirketin platformunu kullanan ulaşım ağı şirketlerini de hesaba katan dört farklı senaryoyu içerecek şekilde genişletildi. Yeni modele göre Tesla, hizmete tamamen sahip olduğu bir senaryoda tüm geliri elinde tutacak, ancak farklı bir üreticinin araçlarının ve bir ulaşım ağı şirketinin dijital platformunun kullanılması durumunda gelirin yalnızca %10’unu alacaktır.

Notta, “Otonom taksiler dünya çapında yaygın olarak kullanılmaya başlandığında, ki bunun 2040 yılı civarında olacağını tahmin ediyoruz, bu özel araçları üreten çok sayıda yazılım geliştiricisi, filo yöneticisi ve orijinal ekipman üreticisi olması muhtemeldir” deniyor.

RBC Capital şimdi otonom taksilerin Tesla değerlemesinin %52’sini oluşturacağını tahmin ediyor, bu da daha önceki %68’lik projeksiyona göre bir düşüş. Tam Kendi Kendine Sürüş teknolojisinin katkısının %27, Megapack olarak bilinen enerji depolama sistemlerinin %15 ve şirketin birincil otomobil satışlarının %6 olacağı tahmin ediliyor.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

mudurnu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu