Ekonomi

Toyota’da ılımlı kar beklentileri

Dünyanın 1 numaralı otomobil üreticisi Toyota Motor Corp.’un cari mali yıl için ılımlı kar tahmini, analistlerin tahminleriyle uyumlu geldi.

Toyota’nın hisseleri, şirketin kendi hisselerinden 150 milyar yen’e (1,1 milyar $) kadar geri satın almayı planladığını açıklamasının ardından yüzde 2,5’e kadar yükseldi.

Toyota, analistlerin tahminlerine uygun olarak Mart 2024’e kadar devir için 3 trilyon yen (22,2 milyar $) işletme karı talep etti. Ayrıca şirket, piyasa beklentileri doğrultusunda net satışların 38 trilyon yen’e ulaşma yolunda olduğunu açıkladı. Bu tahmine göre şirket, karında yüzde 10 artış ve güçlü elektrikli araç satışları hedefliyor.

Yeni CEO Koji Sato bir önceki açıklamada, “Toyota’yı bir otomobil şirketinden bir mobilite şirketine dönüştürmek benim önceliğim, bu geçişin temeli karbon nötr olacak” dedi. Sözlerini kullandı.

Öte yandan Sato, Nisan ayında Toyota’nın 2026 yılına kadar yılda 1,5 milyon pil tabanlı elektrikli araç satacağını ve 10 yeni model piyasaya süreceğini vaat etmişti.

BYD Co. ve Çin liderliğindeki bir elektrifikasyon çağına geçişi yönetecek olan Tesla Inc. Sato’nun da yarı iletken kıtlığının devam ettiği bir ortamda üretime sorunsuz bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

semdinli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu