Teknoloji

Türk Telekom’dan siber güvenlikte yerliliğe destek

Türk Telekom Siber Güvenlik Merkezi’nde, kamudan özel bölüme tüm bilgiler 360 derece güvenlik hizmetleriyle müdafaa altında

Türk Telekom, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve ‘Siber Vatan’ oluşturma vizyonuyla yerli ve ulusal ekosistemi destekleyen çalışmalarını sürdürüyor. ‘Siber Güvenlik Haftası’ öncesinde açıklamalarda bulunan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezi’nde ülkemizin verisini 360 derece güvenlik hizmetleriyle koruma altına alırken, yerlileştirme çalışmalarımızı hızlandırdık. Türkiye’nin kendi siber güvenlik ürünlerini üretebilen ve diğer ülkelere pazarlayan bir ülke olması yolunda çalışmalarımızı ilerletiyoruz” dedi.

Türk Telekom, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin 30 Kasım-2 Aralık tarihlerinde düzenleyeceği ‘Siber Güvenlik Haftası’nda, siber güvenlik eserleriyle yer alacak. Türk Telekom’un ‘Uluslararası Siber Savaş ve Güvelik Konferansı ve Milli Siber Güvenlik Fuarı’ ana sponsoru olduğu hafta kapsamında siber güvenlik üzerine birçok bahis masaya yatırılacak.

‘Siber Güvenlik Haftası’ öncesi açıklamalarda bulunan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç şöyle konuştu: “Siber güvenlik günümüzde artık ulusal güvenlik stratejilerinde de ele alınan bir kavram haline geldi. Özellikle ülkeler; kritik altyapılarına karşı siber saldırıları önlemek, siber saldırılara karşı ulusal güvenlik açıklarını azaltmak ve siber saldırılardan gelecek zararı ve toparlanma süresini en aza indirmek için şu an da yoğun çaba sarf ediyorlar. Türk Telekom olarak yeni ürün ve hizmetlerimizle 360 derece güvenlik hizmetleri sunarak ülkemizin verisini koruyoruz.”

“Yerli ve millî teknolojileri destekliyoruz ve aynı zamanda üretiyoruz”

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezi’nde global standartlarda sertifikalara sahip uzman bir takım ile 7/24 hizmet sağlandığını belirten Kıraç, “finans, telekomünikasyon, kamu ve e-ticaret müşterilerimiz başta olmak üzere ülkemizin bilgi güvenliğini korurken, yerlileştirme çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz. ‘Siber Vatan’ oluşturma vizyonu kapsamında öncelikle en kritik ve bize maliyeti en yüksek eserlerin yerlileştirilmesi stratejimizi sürdürüyoruz. Ayrıyeten, yerli ve ulusal teknolojilerin geliştirilmesi kadar, bu teknolojileri geliştirmekte olan teşebbüslerin desteklenmesinin de büyük kıymet taşıdığına inanıyoruz. Türkiye’nin kendi siber güvenlik eserlerini üretebilen ve öbür ülkelere pazarlayan bir ülke olması yolundaki amacımız doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Geleceğin siber güvenlik uzmanları yetişiyor

Türk Telekom, Türkiye’nin en büyük siber güvenlik merkezine sahip kurumu olarak, bu alandaki esaslı bilgi birikimini ve tecrübesini gençlere aktarmayı sürdürüyor. Türk Telekom yıl boyunca düzenlediği Siber Güvenlik Fikir Maratonu ve Siber Güvenlik Kampı ile gençlerin meslek gelişimini desteklerken, Türkiye’nin yetişmiş siber güvenlik uzmanı gereksinimine katkı sunuyor. Öteki yandan Türk Telekom, Türkiye’nin alanındaki en büyük işletmeleri başta olmak üzere, pek çok kamu kurumu, lokal idare, özel şirket, banka, e-ticaret firmaları, güç şirketleri üzere binlerce müşteriye siber güvenlik alanında hizmet veriyor.

Ayrıca Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin düzenlediği ‘Siber Güvenlik Haftası’ kapsamındaki çevrim içi etkinliklerde, Türk Telekom da 28 Kasım tarihinde ‘Devsecops Nedir?’ başlıklı ‘webinar’ı gerçekleştirecek.

Siber tehditler karşısında hem kurumlar hem de son kullanıcılar nelere dikkat etmeli:

 • Güçlü şifre kullanılmalı
 • Verilere ve sistemlere erişim denetim edilmeli
 • Programlar ve sistemler nizamlı olarak güncellenmeli
 • Çalışanları bilinçlendirilmeli
 • Uç nokta müdafaası kullanılmalı
 • Güvenlik duvarı kullanılmalı
 • Veriler şifrelenip yedeklenmeli
 • Tedarikçiler değerlendirilmeli
 • Saldırı yüzeyi azaltılmalı
 • Fiziksel güvenliğe çok dikkat edilmeli
 • Killswitch yerleştirmeli (Bu, bilgi teknolojisi departmanınızın şüpheli herhangi bir şey tespit eder etmez sorunları çözene kadar tüm sistemleri kapattığı bir tür reaktif siber güvenlik koruma stratejisidir)
 • Güvenli bir siber güvenlik siyaseti oluşturulmalı
 • Güçlü kimlik doğrulama usulleri kullanılmalı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu