Haber

‘Yol verme’ kavgasında öldürülen motokurye Samet’in yakınlarından, adli kontrol tepkisi

ANKARA’da, trafikte yol verme meselesinden kavga ettiği 3 kişi tarafından bıçaklanarak öldürülen motokurye Samet Özgül’ün (28) ailesi ve arkadaşları, 2 şüphelinin isimli denetimle hür bırakılmasına reaksiyon gösterdi.

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okuyan ve yaklaşık 1 senedir motokuryelik yapan Samet Özgül, 5 Kasım gecesi Etlik semtinde motosikletle seyir halindeyken hafif ticari aracın sürücüsü ile yol verme meselesinden tartıştı. Kavgaya dönüşen olayda araçtan inen 3 kişi, Özgül’e saldırdı. Darbedilerek bıçaklanan Özgül, ağır yaralandı. Kendi imkanlarıyla yakındaki özel hastaneye giden Özgül, daha sonra Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Özgül, doktorların tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Olayın ardından gözaltına alınan B.A., H.İ.D. ve M.D., emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edildi. B.A., çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, H.İ.D. ve M.D. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Samet Özgül’ün ailesi ve motokurye arkadaşları Özgül’ün evinin önünde basın açıklaması yaptı. Grup, ‘Katiller aramızda’ ve ‘Adalet istiyoruz’ yazılı pankartları taşıyarak, adli kontrolle serbest bırakılan 2 kişinin tutuklanmasını istedi.

‘ADALET İSTİYORUM’

Samet Özgül’ün annesi Hacer Özgül, 2 kişinin isimli denetimle hür bırakılmasına ait, Kontrollü hürlük asla istemiyorum. Benim çocuğum o gün bir özel hastaneye gidiyor. O hastanede ne kadar ne halde müdahale edildi Ben çocuğumuzu sabah 08.02’de, 08.03’te arıyorum, o saatten bu saate kadar benim çocuğumdan bana hiçbir haber gelmiyor. Hastanenin vazifelisi yok muydu, polisi yok muydu Uyuşturucu ve alkolün ardına sığınarak bu adamlar her şeyi yapmak zorunda mı Adalet bana mı çalışıyor, diğerine mı çalışıyor Benim hukuka sonsuz itimadım var. Adalet istiyorum. Benim üzere olan anneler sesimi duyun. Türkiye’nin her tarafından gelin diye konuştu.

‘ÖZEL HASTANE SORUŞTURULSUN’

Baba İsmail Özgül, oğlunun kendi imkanlarıyla gittiği özel hastanenin müdahale etmediğini söyleyerek, Özel hastanenin soruşturulmasını istiyorum. O an müdahale etme durumu varken neden etmedi Özellikle bunun araştırılmasını istiyorum. Müdahale edilse belki de benim çocuğum yaşayacaktı. Kaldırımda hastane önünde yatıyor, hiç ilgilenmemişler ifadesini kullandı.

‘CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME SUÇU’

Ailenin avukatı Uğur Demirci ise şüphelilerin yüksek derecede uyuşturucu ve alkol aldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti

Savcılık 3’ünü de tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti; lakin maalesef 2’si serbest bırakıldı. Bu da ailenin acısını bir kat daha artırdı. Biz Samet’i defnederken öteki 2 kişi elini kolunu sallayarak dışarıda geziyordu. Bir an evvel bunların tekrar tutuklanması için müracaatlarımızı yapacağız. Yargılanacakları ceza ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıdır ve canavarca hisle adam öldürme cürmü vardır. Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) tutukluluk için aranan tüm koşullar olmasına karşın özgür kalmaları gerçek olmamıştır. Bunun itirazını yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu