Haber

Gazeteci Barış Pehlivan’a açılan dava düştü

GAZETECİ Barış Pehlivan’ın ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan yargılandığı davada mahkeme, suçun şikayete tabi olduğuna ve müştekinin şikayetinden vazgeçtiği için davamın reddine karar verdi.

Libya’da görev yaparken şehit olan MİT mensubunun kimlik bilgilerinin ifşa edilmesiyle ilgili davada 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Barış Pehlivan, 6 ay yattıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner hakkında yazdığı yazı nedeniyle yeniden dava açılan Pehlivan, 15 Ağustos 2023’te denetimli serbestliği kaldırılınca tekrar cezaevine gönderildi. Pehlivan, Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner hakkında yazdığı ve kendisini suçlayan “mide bulandırıcı hikaye” başlıklı yazısı nedeniyle “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlamasıyla açılan davanın Maltepe Cezaevi’nden izinli olarak bugünkü duruşmasına katıldı. cezaevine geri gönderilecek. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Barış Pehlivan ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı çok sayıda gazeteci ve vatandaş takip etti.

MÜŞTERİ ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ, SAVCI DAVANIN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEDİ

Duruşma savcısı, mütalaasına göre davanın şikâyet üzerine açıldığını belirterek, müşteki Ömer Faruk Aydıner’in şikâyetten vazgeçmesi nedeniyle davanın reddini talep etti.

“Gazetecilik SUÇ DEĞİLDİR”

Son sözleri sorulan Barış Pehlivan, “Gazeteciyim. Kitaba bomba konularak dövülen, öldürülenlerin meslektaşıyım. Hem kendi çocuğum hem de sizin çocuklarınız yaşasın diye yapıyorum.” Adil bir gelecek. Gazetecilik suç değildir.”

DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme, Barış Pehlivan hakkında “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan açılan davanın şikayet konusu olduğuna, müştekinin şikayetinden vazgeçtiği için davanın düşürülmesine karar verdi.

macka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu