Haber

TBMM’de HEDEP, MHP ve İYİ Partililer arasında “Kürt böreği” tartışması

“Kürt böreği mi yoksa küt böreği mi?” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde. Tartışmada konuşan HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bu kadar ırkçıysanız yemeyin” dedi. söz konusu. TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, “Belli bir yaşa kadar yediklerimiz, belli bir yaştan sonra yemediklerimiz bizi hayatta tutuyor. Biz buna ‘sözde Kürt böreği’ adını verdik.”

BEŞTAŞ: BU KADAR IRKÇIYSANIZ KÜRT BÖREĞİ YEMEYİN

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda farklı anlar yaşandı. HEDEP Kümelenme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş geçtiğimiz günlerde “Kürt böreği mi, küt böreği mi?” diye sordu. Form üzerinde tartışma yaşandığını söyledi. Beştaş, bir pastane zincirinin “kut böreği” sattığını belirterek, “Kürt böreği Kürt böreğidir. Irkçılık ve lezzet bir arada olan şeyler değildir. Çekin elinizi bu börekten. Bu kadar ırkçıysanız yemeyin. ” İfadelerini kullandı.

Meral Danış Beştaş

MHP’li AKÇAY: BUNU İLK KEZ DUYDUM

Beştaş’ın sözlerine yanıt veren MHP Kümelenme Başkanvekili Erkan Akçay, “Irkçılık yapan sizsiniz. İlk defa duydum.” UYGUN Partisi Kümelenme Başkan Yardımcısı Dervişoğlu, TBMM Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’e, “Sayın Cumhurbaşkanı, o böreği istiyoruz.” Daha sonra Akçay, “Kürt böreği, Arnavut böreği, Çerkez tavuğu da yeriz ama ben ilk defa duydum” dedi. dedi. HEDEP’ten Beştaş da bir dahaki sefere börek getireceğini belirtti.

Erkan Akçay

SIRRI SÜREYYA BAŞKAN: KÜRT BÖREĞİ DE DİYEBİLİRLER

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder’in tartışmaya verdiği yanıt dikkat çekti. Önder, “Belli bir yaşa kadar yediğimiz, belli bir yaştan sonra yemediğimiz şeyler bizi ayakta tutuyor. ‘Sözde Kürt böreği’ diyebilirlerdi ama yine Allah onlardan razı olsun dediler. ‘kut’.” söz konusu. Önder’in sözlerine milletvekilleri uzun süre güldü.

KÜRT BÖREĞİ NEDİR?

Kürt böreği, küt böreği veya sade börek, genellikle pastanelerde yapılıp satılan bir börek türüdür. 1 kg un, 1 yemek kaşığı tuz, 700 ml su, 150 gram tereyağı ve yarım su bardağı sıvı yağ ile hazırlanır. Üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilir. Daha sonra “Kürt böreği” olarak anılan bu böreği yaratan ve yaygınlaştıran kişi ise Bileceli Mehmet Efendi’dir. Pülümür ve Kiğı sınırındaki Alevi-Kürt köyü Bileceli Kürtleri tarafından İstanbul’da yaygınlaştırıldığı için “Kürt böreği” olarak da anılıyor. Kürt böreği “yağlı kömbe”den türetilen bir hamur işi türüdür. “Rengo” lakabıyla tanınan Bileceli Mehmet Efendi’nin İstanbul’da hazırladığı yağlı kömbeye daha sonra “Kürt böreği” adı verildi.

Kürt Böreği

Bu böreğin pudra şekeriyle servis edilmesi de daha sonra geliştirildi. Ancak daha sonra Bileceli Mehmet Efendi’nin bunu Kasımpaşa’da gemilerde ve kum altlıklarında çalışan Kürt işçilere satmak üzere hazırladığı rivayet edilmiştir. Balkan göçmenlerinin Türkiye’ye getirdiği Bosna böreği gibi, zamanla bu böreğin tanıtılmasında ve gelişmesinde Kürt asıllı ustaların da etkisi olmuştur. Bu böreğin satıldığı en ünlü yer İstanbul Karaköy’dür. Bu rivayetlerden biri de böreğe servis edilmek üzere kesildiğinde çıkan “güm-güm” sesinden dolayı “kut böreği” adının verilmesidir. 12 Eylül döneminde ‘Kürt’ isminin yasaklanması nedeniyle ‘Sade Börek’ adıyla satışa sunuldu. Daha sonra tekrar “Kürt Böreği” adıyla satışa sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu