Haber

Latin Amerika ve Karayipler Göç Krizini Çözmek İçin Bir Araya Geliyor

MEKSİKA ŞEHRİ, 23 Ekim (Xinhua) — Latin Amerika ve Karayipler’den 11 ülkenin temsilcileri, bölgenin karşı karşıya olduğu göç krizine kapsamlı bir çözüm bulmak üzere Pazar günü Meksika’nın güney Chiapas eyaleti Palenque’de bir araya geldi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un davet ettiği toplantıya Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel gibi liderlerin yanı sıra Kosta Rika, Ekvador, Guatemala ve Panama’dan bakanlar katıldı.

Zirveye ev sahipliği yapan Meksika, zirvenin yerinden edilmeye, eşitsizliğe, yetersiz iş fırsatlarına ve iklim değişikliğinin savunmasız nüfuslar üzerindeki olumsuz etkilerine neden olan yoksulluğun ele alınması için bir temel oluşturmasını bekliyor. Zirvede yabancı ülkelerin uyguladığı tek taraflı tedbirlerin de ele alınması bekleniyor.

Toplantının yapıldığı şehir Chiapas, daha iyi fırsatlar bulacaklarına inandıkları ABD’ye ulaşmak isteyen, çoğunlukla Orta ve Güney Amerika ile Karayipler’den gelen binlerce göçmen için bir giriş noktası oluşturuyor.

Göçmenler tüm risklere rağmen Meksika’yı geçseler de ABD’nin çoklu sınır kontrol önlemlerinden kaynaklanan daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Söz konusu tedbirler aynı zamanda hızlı geri dönüş ve genişletilmiş Element 42 kısıtlamalarını da içeriyor. Bu kapsamda sınır kapısında reddedilen göçmenlere sığınma hakkı verilmiyor.

simavhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu